Wróć do artykułów

Niczego nie osiągniemy pozostając w swojej strefie komfortu

Bez kategorii

Wychodzenie poza swoją strefę komfortu nie jest proste. Szczególnie, gdy robimy coś po raz pierwszy w życiu. Wydawało mi się, że lubię się testować i przekraczać własne granice. Okazało się, że nie zawsze. Hmm… czyli nie jestem wyjątkowa w tym temacie?

Kilka miesięcy temu

wpadłam na pomysł, aby podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą  wraz z moimi gośćmi na antenie zielonogórskiego Radia Index. Pomysł polegał na tym, że będę gospodarzem programu „Biznes bez hamulców. Jak stać się skutecznym liderem”. Do programu zapraszam doświadczonych przedsiębiorców, liderów z różnych branży, by dzielili się się wiedzą ze słuchaczami. Audycja jest dedykowana osobom, które chcą się rozwijać w przywództwie, a nie mają pomysłu jak to zrobić, albo nie są przekonane czy wybrały dobrą ścieżkę, bądź po prostu wchodzą na kolejny etap tego rozwoju.

Tak zaczęła się moja przygoda

radiowa od drugiej strony. 😊 Wydawało mi się, że skoro nie mam żadnego stresu związanego z udzielaniem wywiadów na żywo, bez większego przygotowania, bez ustalonych pytań, to w roli gospodarza będzie równie łatwo i przyjemnie. Przy pierwszym odcinku okazało się, że była w błędzie!

Na nagranie przyszłam

prawie 40 minut przed czasem. Czułam, że stres doskwiera mi tak bardzo, że potrzebuję złapać oddech przed. Co ciekawe, obudziłam się już z bólem brzucha. Pomyślałam, że pewnie się czymś zatrułam, bo takiego stanu powodowanego nerwami, nie przeżywałam od wielu lat. Cały dzień był pełen oczekiwania. Każda minuta dłużyła się niemiłosiernie. Myślałam, że godzina 16. nigdy nie nastąpi!

Po wejściu do budynku chciałam odpocząć, złapać oddech, zebrać myśli. Na kartce miałam przygotowane pytania do mojego pierwszego gościa. Chciałam je jeszcze raz przeczytać. Przeczytałam i nic nie zrozumiałam. W pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać czy one są napisane po polsku?

Cała rozmowa

przebiegła podobno bardzo fajnie. Tak brzmiały opinie słuchaczy, które do mnie dotarły. „Świetna luźna atmosfera! Było czuć, że jest między wami flow i porozumienie. Musicie się już długo znać.” To tylko niektóre komentarze. Rozbawiły mnie, gdyż nic nie pamiętałam z naszej rozmowy. Wiem, że mój gość był bardzo rozmowny i otwarty. Za co jestem jej niezmiernie wdzięczna! Natomiast, z emocji, nie pamiętam w ogóle rozmowy. 😊 Dopiero, gdy ją obejrzałam i odsłuchałam ponownie, byłam w stanie sobie co nieco przypomnieć. Wcześniej miałam pustkę w głowie!

Dopiero po tym wydarzeniu dotarło do mnie czego doświadczyłam.

Po pierwsze,

wyzwaniem w nowej sytuacji, jest to, że nie możemy oprzeć się na wcześniejszym doświadczeniu. Wszystko co nowe, oznacza stres, jeśli wiąże się z wychodzeniem poza swoją strefę komfortu. Tak też było ze mną. Cieszę się, że potrafiłam opanować emocje. Chociaż w tym przypadku oparłam się na swoim doświadczeniu w ogarnianiu siebie i swoich lęków.

Po drugie,

emocje potrafią niwelować myślenie. Coś niesamowitego, że nie pamiętałam szczegółów rozmowy! Teraz chce mi się z tego śmiać, ale nie było mi do śmiechu, gdy miałam pustkę w głowie po audycji. W pewnym momencie nawet się zastanawiałam czy ja na pewno przeprowadziłam tę rozmowę? 😊

I na koniec,

wiem jedno: następnym razem rekomendując opuszczanie strefy komfortu, będę już wiedzieć co przechodzi mój rozmówca. Ta sytuacja była dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. Ponieważ lubię, mimo wszystko, doświadczać siebie w nowych okolicznościach, to oczywiście podjęłam rękawicę i idę w to dalej! Trzymajcie kciuki i zostawcie swoją opinię, jeśli słuchaliście któregoś odcinka.

ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA DOTYCHCZASOWYCH AUDYCJI W RADIO INDEX 96fm:

Grażyna Piotrowska-Oliwa, członek rad nadzorczych m.in. PZU, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych .

dr Jacek Pawlak, prezydent TOYOTA Central Europe

Anna Rulkiewicz, prezes Grupa LUX MED.

Adam Sikorski, prezes zarządu UNIMOT SA.

Filip Makowski, prezes firmy York.

Małgorzata Bieniaszewska

Zobacz więcej

Wróc do artykułów