Wróć do artykułów

100 Kobiet Roku 2020 Forbes Women

Bez kategorii

Robi wrażenie. Szczególnie wtedy, gdy odkrywasz, że jesteś w niesamowicie doborowym gronie między innymi z Michelle Obamą, Angelą Merkel, Igą Świątek, Olgą Tokarczuk i wieloma innymi, niesamowitymi, z ogromnymi osiągnięciami  kobietami. Zastanawiasz się jakim cudem znalazłaś się w takim zestawieniu i na łamach takiego wydania?

Datę dziesiątego grudnia

2020 zapamiętam na zawsze. Przyszłam do biura, zamówiłam kawę i jak każdego ranka zasiadłam za biurkiem, włączyłam komputer i zaczęłam przeglądanie skrzynki mailowej. Znowu kilkadziesiąt maili do przeczytania i ten jeden ukryty w gąszczu. Nie rozpoznałam nadawcy. Pani Natalia z Forbes Women nie pisze do mnie często. W sumie nigdy wcześniej nie pisała. Mail z gratulacjami był krótki i treściwy. Gratulacje z wyjaśnieniem kogo dotyczy ranking.

„Już dzisiaj, 10 grudnia ukazuje się nowy numer magazynu, a ranking jest jego wiodącym tematem.

Kim są Kobiety Roku Forbes Women?

Wśród chaosu pandemii i globalnego kryzysu to ich głos dawał nadzieję, wskazywał drogę. Liderki, działaczki, artystki i genialne badaczki. Podsumowując ten trudny i niespokojny rok, chcemy wyrazić nasze najwyższe uznanie dla ich talentu, pracy i wybitnych osiągnięć.”

Pierwsza myśl?

To do mnie? Nie dotarła do mnie nawet jedna setna treści maila a tym bardziej kto jest autorem. Nie zrozumiałam. Kontynuowałam przeglądanie kolejnych maili. Gdy skończyłam czytanie, dopiłam kawę zaczęło do mnie docierać, że to jest mail z Forbes Women. Wróciłam do maila, przeczytałam jeszcze raz i zamarłam. ZNALAZŁAM SIĘ NA LIŚCIE 100 KOBIET ZE ŚWIATA, KTÓRYCH GŁOS BYŁ WAŻNY W TYM ROKU!!!! Wow!!! Ale numer!! Sekundę później gnaliśmy już do sklepu po najnowsze wydanie magazynu. Matko jedyna! Niemożliwe! Działalność podjęta przez ostatnie miesiące: „humanocentryczne podejście do człowieka, które pozwoliło nie tylko utrzymać biznes, ale go rozwinąć i przynieść ostatecznie zysk w roku 2020”, się sprawdziło. Doceniono moją autentyczność i spójność działania. To co robiłam na rzecz młodych liderów, którzy mieli to nieszczęście otworzyć swój biznes w tym bądź ubiegłym roku i zderzyć się z okolicznościami, których nawet najbardziej doświadczeni liderzy, nie wiedzieli jak okiełznać. Świat VUCA dotknął nas ze zdwojoną siłą. Wreszcie prawdziwie i w rzeczywistości. Liderzy zostali poddani testom na prawdziwość ich twierdzeń. Pracownicy również przeszli swoje testy. Na lojalność. Młodzi poszukiwali mentorów, którzy ich wesprą, wskażą drogę przetrwania, wypracują wspólne działania, które pozwolą przetrwać.

Po pierwszym szoku, zaczęłam działać.

Cotygodniowe spotkania online Rady ds. Przedsiębiorczości przy Kancelarii Prezydenta RP, które z ogromną intensywnością skupiały się na wsparciu wielu branż gospodarki, analizie wyzwań i ich rozwiązywaniu. Współdziałanie z Konfederacją Lewiatan, PAIH, PARP i wieloma ministerstwami na rzecz przedsiębiorców.

Nowy autorski program w Radio Index „Biznes bez hamulców. Jak stać się skutecznym liderem” mający na celu merytoryczne wsparcie młodych ludzi aspirujących do roli lidera. Następnie blog, który prowadzę do dzisiaj, jako formę bezpośredniego kontaktu ze mną i wyrażania moich przemyśleń dotyczących bycia liderem-człowiekiem.

Krótkie filmiki nagrywane przeze mnie (nieprofesjonalnie, bo z ręki) jednak mające na celu bezpośrednią komunikację z moim pozamykanym w domach, rozproszonym zespołem. Musiałam komunikować się z nimi na bieżąco, aby wiedzieli co się dzieje w firmie, jakie mamy plany, cele i co najważniejsze, że będziemy walczyć o zachowanie każdego etatu.

Publikowałam też na łamach „Personelu i Zarządzania” swoje opinie na temat przywództwa, HRu i tego jak zmieniła się rola obu w obecnym świecie.

Założyłam wraz z moją przyjaciółką, trenerką biznesu, grupę na Facebooku: „Biznesu bez hamulców. Jak stać się skutecznym liderem,” której celem jest wymiana doświadczeń przywódczych, edukowanie i inspirowanie liderów. W kilka chwil zebrało się w jednym miejscu kilkuset liderów, którzy wspierają się, wymieniają rekomendacje i poglądy. Super miejsce dostarczające wiedzę. To w tej grupie grupy zaczęłyśmy z Kasią prowadzić livy dotyczące rozwoju przywódcy. Równocześnie nagrałyśmy kurs online o tej samej nazwie. Kilka miesięcy pracy przerodziło się w super efekt dziesięciu lekcji, które obejmują najważniejsze kompetencje liderskie.

Koniec roku to czas dla kobiet. Zorganizowałam pierwsze spotkanie Lubuszanek online, na które zaprosiłam Panią Dr Irenę Eris. Niesamowita inspirująca rozmowa, jak również warsztat dotyczący komunikacji, który poprowadziłam z Katarzyną. 60 kobiet, które słały podziękowania jeszcze przez kolejnych kilka dni. I satysfakcja z przekazania całego wpływu na rzecz Stowarzyszenia działającego na rzecz kobiet BABA. Połączyłyśmy piękne z pożytecznym – Lubuszanki wsparły Lubuszanki. Tak zaczął się cykl, który mamy zamiar kontynuować spotkaniami co dwa miesiące.

Ostatnio dołączyłam do niesamowitego grona International Leaders Forum, w którym wymieniamy się doświadczeniami z top liderami największych polskich i światowych organizacji. Niesamowita okazja do samorozwoju. Udziału w niezliczonej liczbie konferencji w roli prelegenta, nie zliczę. Kongres Firm Rodzinnych Forbes, Kongres Kapitału Polskiego Forbes, to ostatnie z tego tygodnia, w których miałam przyjemność brać udział w dwóch bardzo ważnych panelach dyskusyjnych.

To tylko niektóre działania

podjęte przeze mnie w tym roku. Miałam możliwość działania pro bono na rzecz wielu grup społecznych. To dało mi przekonanie, że w czasach kryzysu oprócz walki o siebie i swoje przetrwanie, warto też walczyć o innych i działać na ich rzecz. Taka forma działalności przynosi po pierwsze korzyści dla innych i spełnia moje altruistyczne potrzeby, przynosi satysfakcję, jak również pokazuje innym, że można. Że świat nie skupia się tylko na profitach i zyskach, ale na drugim człowieku i wartościach, które są dla mnie najważniejsze od wielu lat: człowiek, szacunek i reputacja. Czuję, że w tym roku zrobiłam wiele wartościowych rzeczy, przedsięwzięć, które zauważono i doceniono. Forbes Women dziękuję za docenienie i niesamowite wyróżnienie.

Zawsze wiedziałam, że warto działać. Dziś dostałam jeszcze większych skrzydeł!

Małgorzata Bieniaszewska

Zobacz więcej

Wróc do artykułów